Looking for Something?

אדום עולה

מחברת

כולם יודעים שלצבעים יש משמעות – ורוד מסמל אהבה, צהוב שנאה, אדום תשוקה…

ובתרבות היפנית?

הצבע האדום מופיע בתרבות היפנית בהקשרים שונים ובתקופות שונות. בעבר הופק הצבע האדום ביפן מפרח החריע (מי שמע על הפרח הזה…?), אותו גידלו כבר בתקופת מצרים העתיקה לאותה מטרה ממש. גידולו נמשך גם בתקופת יוון העתיקה למטרה זו. ביפן השתמשו בצבע אדום  לעיטורים על מבנים ומקדשים עתיקים. בתקופת היאן (מאות 8-12) השתמשו אנשי החצר הקיסרית בצבע האדום שהופק מפרח החריע לצביעת השפתיים והאדמת הלחיים. בתקופת אדו שימש אותו אדום להדפסי העץ המפורסמים. עד היום ניתן לראות את הצבע האדום-כתום שולט במקדשי השינטו ביפן. מעניין לגלות שצבע השני (צבע אדום) שימש גם ביהדות לטהרה וצביעת צמר לצורך אריגים יקרים כגון פרוכות, מסכים ובגדי כהונה בבית המקדש.

כלומר, הצבע האדום שימש לאורך ההיסטוריה ובתרבויות שונות כצבע שמסמל קדושה. אך ביפן הצבע האדום לא נבחר סתם כצבע של קדושה; כידוע, יפן היא "ארץ השמש העולה". בתרבויות רבות השמש היא צהובה, אבל בתרבות היפנית יציירו בדרך כלל שמש באדום.  ורק  כדי לסבר את האוזן נזכיר שאלת השמש היא האלה החשובה ביותר בפנתיאון האלים ביפן,  אותה שמש שמופיעה על הדגל היפני – שמש אדומה על רקע לבן (שמסמל טהרה).

דגל יפן

השילוב של אדום ולבן מסמל ביפן חגיגה ושפע, שכן השינטו היא דת  של שמחה, חגיגות ופסטיבלים. גם בקבלת פנים בחתונות יהיו תלויים עיטורים באדום ולבן, ומתנות לחתונה ייעטפו באותם צבעים. אפילו מעטפות לחתונה יקושטו בצבע זה (ביפן המעטפות נושאות קישוטים בצבעים שונים. כל צבע מתאים לאירוע אחר).

ואם זה עוד לא מספיק,  אז גם באוכל ניתן לראות את השילוב של השמש האדומה עם הלבן הטהור בקערת אורז שעליה מונח אומה-בושי (umeboshi), שזיף מוחמץ יפני.

20140430_145527

כך נוכל למצוא את האדום נוכח ומשמעותי באספקטים רבים של התרבות היפנית.

ואנקדוטה לסיום – המילה 'תינוק' ביפנית היא aka-chan, בתרגום חופשי – "ברנש קטן אדום". האם הוא נקרא כך כי תינוק הוא תמים וטהור, או כי הוא הוא הופך אדום כשהוא בוכה…? מה דעתכם?

 

 

ליצירת קשר ופרטים:


טיולים הרצאות, סיוע בתכנון טיול ליפן ועוד...

עדי שמן はじめまして

נעים מאד- עדי שמן, מורת דרך ויפנולוגית, בעלת תואר שני בלימודי יפן, סטודנטית נצחית. לפני יותר מ 20 שנה, שבוע אחרי שהשתחררתי מהצבא, מצאתי את עצמי ביפן בלי לדעת מילה אחת ביפנית. באתי לשלושה חודשים. נשארתי 4 שנים. דוברת יפנית שוטפת, חולמת ביפנית ועל יפן, ואוהבת לשתף אחרים בחלומות הללו.
חיה במצפה הילה, מרצה על יפן ומובילה טיולים בסימן יפן ברחבי הארץ.
טיול מאורגן ליפן שהוא חוויה.

מה אומרות עלינו

...גם אני, שלא כל כך מתחברת לרוחניות, חוויתי משהו שנכנס לי ללב ולנשמה. אני עדיין ביפן ברוחי. חוויה שתלווה אותי לנצח. הייתי כבר בהרבה טיולים בעולם. אבל טיול כזה עוד לא היה לי. באמת בזכות ריקי ועדי וגם בזכותכן, הנשים היקרות שהכרתי. תודה לכולכן."

רעייה שיינין   

, היסודיות במידע, המדוקדקת בביצוע, המפתיעה ביופיה והמעמיקה שניתנה ברוב אהבה.. (טליה חרמון, קבוצת מסע נשי ליפן, אביב 2018)

טליה חרמון   

תודה על ההארה והאהבה הרבה שהענקת לנו. לראות את יפן דרכך זו היתה חוויה ברמות גבוהות אתי פרץ, יפן 2018

אתי פרץ   

למעלה משבועיים ריחפתי בעולם אחר, מופלא עם קבוצת בנות מקסימות. תודה לכולכן, לריקי ועדי המקסימות על ארגון, הדרכה ונתינה ללא גבולות.

עדנה שגיא   

התחזקה בי התחושה שאני מאמינה בה כבר שנים רבות – שחברות של נשים היא מפגש יקר ומרפא.

פנינה ויטלי   

תודה רבה על הטיול המוצלח והמעמיק. נשארתי עם טעם של עוד..." (רבקה גינזברג, יפן 2018)

רבקה גינזברג   

Call Now Button